Když auto přestane startovat: Jak správně vybrat a zapojit startovací kabely?
Vyberte správné startovací kabely
Startovací kabely jsou k dispozici v různých délkách a průměrech. Délka kabelů by měla být alespoň 3 metry. Každý další metr navíc představuje zbytečný odpor, a proto je při nákupu dobré se zaměřit také na správný poměr mezi délkou a průřezem. Průměr kabelů by měl být co největší, aby byla zajištěna co nejlepší přenosová kapacita. U benzínového auta by měly stačit kabely s průřezem 16 mm2 a s délkou 3 metry. Pro dieselová auta a silnější motory pak bude dostačovat průřez 25 mm2 s délkou 5 metrů pro bezproblémový přenos proudu. Pokud si nejste jisti, jaké kabely potřebujete, zkontrolujte informace ve vašem manuálu nebo se obraťte na odborníka.
Zapojte správně kabely
Před zapojením kabelů vypněte oba motory a odpojte všechny elektrické spotřebiče. Nastavte oba vozy tak, aby byly vedle sebe. Připojte červený kabel k pozitivnímu pólu vybité baterie a poté k pozitivnímu pólu nabité baterie. Poté připojte černý kabel k negativnímu pólu nabité baterie a poté k kovové části vozidla s vybitou baterií. Důležité je, aby se kabely nikdy nepřekřížily. Dbejte na to, aby jste připojili kabel k nekovové části motoru, nikoli přímo k baterii.
Nastartujte motor
Nyní můžete zkusit nastartovat motor vozidla s vybitou baterií. Po úspěšném nastartování nechte motor běžet po několik minut, aby se nabila baterie. Poté odpojte kabely v opačném pořadí, než jste je připojili. Nejprve odpojte černý kabel, pak červený kabel.
Dodržujte bezpečnostní opatření při použití startovacích kabelů. Nikdy nepřipojujte kabely k prasklým nebo poškozeným bateriím, nekuřte během manipulace s bateriemi a nedotýkejte se kabelů během nabíjení baterie. Je důležité si uvědomit, že startovací kabely jsou dočasným řešením a měly by být používány pouze v případě nouze. Pokud máte časté problémy s baterií, měli byste zvážit její výměnu.